Novak Djokovič, naprostý lídr tenisové historie, na turnaji budě chybět. Djokovičovo rozhodnutí odstoupit automaticky katapultovalo Caspera Ruuda, Alexe De Minaura a Andreye Rubleva do prestižního pole osmi nejlepších, čímž přidalo do příběhu turnaje novou dávku napětí.
Události kolem Djokovičova odstoupení se roztočily v bouři spekulací. Ruud, De Minaur a Rublev měli původně ještě bojovat o své místo v Métách a Bělehradě, ale změna plánu srbského šampiona všechny zaskočila. Alex De Minaur se odhlásil z Bělehradu dřív, než se tam vůbec objevil, a Casper Ruud dorazil do Mét v poslední chvíli před svým úvodním zápasem s domácím Bonzim, který se vší parádou a dle očekávání prohrál ve dvou setech. Naopak Andrey Rublev se do Mét dostavil podstatně dříve, ale jen několik minut před zápasem s Italem Sonegem se dozvěděl, že má místo v Turíně jisté. Jeho výkon pak tomu odpovídal – sice vyhrál, ale jeho projev byl vlažný. Krátce poté se i Rublev z turnaje odhlásil. Třešničku na dortu následně přidalo také odstoupení Grigora Dimitrova.
Pro místní fanoušky a organizátory se tato situace ukázala být velkým zklamáním. Těšili se na hvězdné obsazení a dramatické zápasy, investovali čas i peníze, ale nakonec se museli spokojit jen s jediným utkáním Rubleva v „prázdninovém“ tempu. Tyto organizační zmatky ukazují na širší problémy kolem plánování turnajů, kdy se program sezóny a hon za body často střetává s reálnými potřebami hráčů.
Finálová osmička v Turíně – Slabší než dříve?
Obsazení turnaje letos působí o něco méně hvězdně. Z osmi finalistů dokázali grandslam vyhrát pouze tři – Medveděv, Alcaraz a Sinner. Alexander Zverev a Taylor Fritz sice okusili atmosféru grandslamového finále, avšak kýžené vítězství jim uniklo. Fritz, který se dostal do finále US Open, narazil na rozjetého Sinnera, jenž Američana jednoznačně přehrál. Zverev pamatuje dvě finále majorů, obě prohrál shodně v pěti sadách.
Zbytek finálového pole tvoří hráči, kteří nemají velké úspěchy na tvrdých površích – například Casper Ruud. Nor exceloval především na antuce, ale od konce antukové sezóny se na okruhu ATP spíše trápí. Jeho současná forma a výkony na tvrdém povrchu nevzbuzují velká očekávání, a tak jeho přítomnost na finálovém turnaji působí jako symbol přechodného období, kdy chybí stabilní vrcholní hráči schopní dominovat na všech površích.
Turnajové skupiny byly nalosovány v pátek dopoledne a jejich schéma je následující.
Skupinu Ilie Nastaseho obsadili Jannik Sinner, Daniill Medveděv, Taylor Fritz a Alex De Minaur
Skupinu Johna Newcomba obsadili Carlos Alcaraz, Alexander Zverev, Andey Rublev a Casper Ruud
Zmínit je nutné také dva turnajového náhradníky kterými jsou Stefanos Tsitsipas a Grigor Dimitrov, oba připravení nastoupit do Turnaje mistrů v případě odstoupení jednoho z jistých účastníků.
Těžko si představit, že letošní ATP Finals ovládne někdo jiný než Sinner, který jednoduše na rychlých hardech hledá konkurenci jen velmi složitě. Kartami může za určitých okolností zamíchat slušně hrající Alexander Zverev, který by s tímto podkladem neměl mít až tak velké potíže. Osobně si naopak myslím, že Carlos Alcaraz bude mít letos v Turíně velké potíže, on není tím, kdo by až tak holdoval rychlým halovým podmínkám.
Hra na rychlém povrchu – Favorité jsou ofenzivní hráči
Podle dostupných dat a informací ze sociálních sítí bude letos povrch v Turíně extrémně rychlý, což nahrává především ofenzivním hráčům s tvrdým podáním a agresivními údery. Rychlý povrch vyhovuje například Sinnerovi, který může svou dynamickou hrou dosáhnout velkých úspěchů. Naopak defenzivnějším hráčům, kteří spoléhají na dlouhé výměny a vytrvalost, tento typ povrchu přinese spíše nevýhody. Z hlavy mě napadá Carlos Alcaraz, který si hodně stěžoval na svižné kurty v Paříži, nebo třeba Medveděv.
Digitální budoucnost fandění – Projekt Momentum
Letos se Turínský turnaj pyšní novinkou, která posouvá zážitek fanoušků na zcela novou úroveň. ATP ve spolupráci s technologií blockchain uvedla projekt Momentum, který umožní fanouškům získat digitální „stopy“ každého zápasu. Tyto digitální vzpomínky, nazvané „Traces,“ obsahují unikátní herní data a jsou dostupné po každém z patnácti singlových zápasů v turnaji.
Projekt Momentum, realizovaný ve spolupráci s britskou technologickou společností Trace, nabízí fanouškům možnost vytvořit si vlastní digitální pamětní sbírku obsahující momenty, které pro ně měly na turnaji největší hodnotu. Každý Trace je dostupný pouze 24 hodin, což zvyšuje exkluzivitu a hodnotu těchto digitálních trofejí. Tento krok je poctou tenisovým fanouškům, kteří svým nadšením a oddaností posouvají sport vpřed.
Finanční odměny – Cesta k pohádkovým částkám
Finanční dotace na tomto podniku je jako každý rok štědrá. Pouhá účast na turnaji zaručuje hráčům odměnu ve výši 331 000 amerických dolarů (zhruba 7,8 milionu korun) za odehrání tří zápasů. Vítězství ve skupině přináší dalších 396 500 dolarů, postup do semifinále je oceněn na 1 123 400 dolarů a samotný triumf v turnaji je ohodnocen částkou 2 237 200 dolarů. Pokud se hráči podaří vyhrát bez jediné prohry, jeho celková odměna může dosáhnout až 4 881 500 dolarů.
Nejpravděpodobnější scénář turnajových skupin
Jasným favoritem skupiny Ilie Nastaseho je Jannik Sinner. Těžko si dokážu představit, že Itala dokáže porazit Medveděv, Fritz, nebo De Minaur a kdybych si měl tipnout, postoupí Sinner do semifinále bez jediné porážky a klidně i bez ztracené sady. Sinner disponuje velmi slušným podáním a jeho mezihra je na absolutně fenomenální úrovni. Jeho soupeři jsou z větší části spíše defenzivní hráči, tedy mám na mysli Meveděva s De Minaurem a jediným útočně laděným soupeřem bude Fritz, který však na Sinnera jednoduše nemá zbraně.
Co se týče skupiny Johna Newcomba, tam je největším favoritem Carlos Alcaraz. Každopádně si troufnu tvrdit, že Alcaraz má na cestě k vítězství ve skupině trošku více toho trní, než Sinner. Dá se očekávat, že bez potíží přehraje trápícího se Ruuda, který je snad nejhůře hrajícím tenistou letošního ročníku. Favoritem bude také s nestabilním Rublevem, ale tady to nemusí být vůbec jednoduchý duel. Ruský tenista nemá absolutně co ztratit a pokud udrží koncentraci myslím si, že může španělskeho favorita porazit.
Velký černý kůň na triumf ve skupině Johna Newcomba je Alexander Zverev. Německý tenista určitě má na to, aby Alcaraze na tak rychlém povrchu přehrál. Saša navíc letos hraje ve velmi slušné formě, nedávno vyhrál Masters v Paříži a halové podmínky mu prostě neskutečně sedí.
Do semifinále asi postoupí z prvního místa Sinner, nemyslím si, že by Alcaraz měl postup z nejvyšší pozice nějak zaručený. Důležitý bude duel se Zverevem, který rozhodne.
Sinner, Alcaraz a Zverev jsou z mého pohledu celkem jasní semifinalisté turnaje a můžeme predikovat, kdo je doplní jako čtvrtý. Za mě to určitě nebude Ruud ani Rublev a pravděpodobně se rozhodne mezi Taylorem Fritzem a Daniillem Medveděvem v jejich vzájemném utkání. Ruský tenista ovládl jediný vzájemný duel s Američanem roku 2022 na rychlém Masters v Cincinnati, nicméně v tomto duelu nebude určitě výrazným favoritem. Na stranu Medveděva jdou zkušenosti s turnajem, ale proti němu je velmi špatná forma.
Z mého pohledu je letošní Turnaj mistrů jedním z nejpredikovatelnějším v dlouhé historii. Máme zde jednoznačného favorita v podobě Sinnera a prakticky dva hráče, kteří jej mohou ohrozit (Zverev, Alcaraz). Zbylá část herního pole je extrémně z formy a těžko si představit, že dokážou tak elitní společnosti vůbec konkurovat.