Řada bank v Česku nabízí klientům výběry z bankomatů po celém světě zdarma. Realita ale nakonec bývá jiná. Čím dál víc bankomatů v cizině chce za vydání hotovosti i „svůj“ poplatek. Ten nelze zjistit dopředu a banka vydávající platební kartu nad nimi nemá žádnou kontrolu.
Jde o celosvětový fenomén a stržení sumy 200 korun za jeden výběr nemusí být výjimkou. Čím turisticky exponovanější místo, tím hůř může pro turistu být – poplatky zpravidla míří pouze na cizince.
Kdo nezaplatí, nic nedostane
Situace při výběru hotovosti v zahraničí je čím dál častěji následující: bankomat Čechovi nejprve navrhne DCC, takzvanou dynamickou konverzi (viz grafika) – tedy ukáže, kolik je vybíraná částka v přepočtu na koruny a kolik procent z vybírané částky navíc zaplatí za tuto informaci. Bankomat za to zpravidla chce pět až 20 procent. Pokud zákazník DCC odmítne, bankomat bude za výběr žádat poplatek. Bez jeho potvrzení žádné peníze vybrat nejde.
Oslovené banky nemají k dispozici statistiky, tvrdí však, že toto placení je čím dál hojnější. Bankomatem požadovaný „manipulační poplatek“ se liší mezi zeměmi i jednotlivými provozovateli bankomatů. Vliv může mít i to, o jakou konkrétní platební kartu jde a z jaké je země. Jde o ekvivalent zpravidla 50 až 200 korun, zvlášť v exotičtějších destinacích nejsou výjimkou ani procentuální platby z výše vybírané částky – mezi jedním až deseti procenty, případně kombinace poplatku i procenta.
Pozor na překvapivý výdaj po příjezdu do zahraničí. Připravili jsme přehled poplatků v oblíbených destinacích
Výše poplatku se může výrazně lišit i v té samé ulici. Zatímco jeden bankomat může chtít za výběr 2,70 eura, ten stojící kousek opodál třeba čtyři eura. Záleží jen na majiteli bankomatu, jak jej nastaví.
Poplatek může chtít i bankomat zahraniční pobočky banky, u které mají Češi vedený účet. Nedá se spolehnout na to, že takový výběr bude výhodnější. Banky v Česku nad tím nemají kontrolu, dokonce nepoznají, že při výběru došlo i k připočítání takového poplatku. Klientům radí obejít více bankomatů a najít ten nejvýhodnější.
„Je nutné vyzkoušet více bankomatů různých provozovatelů, dokud nenajdu ten, který mi bude vyhovovat,“ řekla mluvčí mBank Kristýna Dolejšová. Dle ní je také vhodné propočítat si, co je výhodnější. „Při výběru nižší částky je lepší zvolit DCC s o pět procent horším kurzem než zaplatit poplatek 200 korun,“ uvedla.
Některé banky sice nabízejí možnost si takové výběry zablokovat, to však může znamenat nedostupnost hotovosti. Přitom v dané lokalitě mohou chtít peníze automaty úplně všechny, zvláště ty v přímořských letoviscích.
Tyto poplatky – některé banky je nazývají jako přirážky, zatímco samotné bankomaty je označují jako poplatek za přístup – jsou v podstatě trestem provozovatelů za omezení plateb DCC. Nová pravidla Evropské unie stanovila, že klienti musejí přesně vědět, na kolik je tato služba vyjde – roste tak počet těch, kteří odmítnou platit i 20 procent navíc. Bankomat si v takovém případě řekne o jinou formu platby.
Dosud se v principu vyplatilo, že čas od času někdo přistoupil na DCC a nechal se nevědomky připravit až o tisíce korun, přičemž ostatní mohli mít výběr zdarma.
Na cesty raději s covid pasem. Nevybavený turista může v zahraničí uvíznout nebo si značně připlatí
Platí, že na DCC přistupuje při výběru z bankomatu zhruba každý šestý Čech. „Tento podíl zůstává stejný jako byl třeba v roce 2019, i když je těžší najít například bankomat, který tuto službu nevnucuje,“ řekla mluvčí mBank Kristýna Dolejšová a vyvozuje z toho, že si na to Češi dávají větší pozor než v minulosti. Poplatek, který se objeví v posledním kroku při výběru už však odmítnout nejde.
Cizinci všude v nevýhodě
I pokud se podaří najít bankomat, který nebude poplatek vyžadovat, neznamená to, že je výběr zcela „zdarma“. Banky v Česku mohou mít marži na kurzu i pět procent (dražší je zpravidla výběr v exotických měnách). Například čerpací stanice Tank Ono v pátek prodávala jedno euro za 24,60 koruny. Banky Monety a Equa jej při výběru z bankomatu prodávají za 25,40, tedy o tři procenta dráž. Na sto eurech jde o 80 korun rozdílu. Jiná situace je však u chorvatské kuny, která je v českých směnárnách zpravidla dražší, než na kolik vyjde v případě výběru z bankomatu.
Češi jsou v zahraničí ve stejné situaci jako turisté u nás. Zatímco po našinci automat poplatek nechce, k cizincům se staví jinak. Nabídne násobně vyšší částky k výběru, klidně i 50 tisíc korun a DCC, tedy možnost zaplatit tisíce korun navíc. Pokud na to cizinec nepřistoupí, přichází na řadu i poplatek. Například u ČSOB jde o 150 korun, ale třeba bankomaty Fio banky cizince zkasírovat ani nezkusí.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/vyber-bankomat-zdarma-stat-stovky-cizina-cesi-past.A220722_220307_ln_ekonomika_lros?zdroj=LN_top